Nacházíte se zde: Guerrilla Readers » Gowalla – virtuální geocaching a jeho využití pro knihovny

Gowalla je poměrně mladá (podzim 2009) geolokační hra pro majitele chytrých telefonů a začíná vystrkovat růžky, aby konkurovala u nás rozšířenějšímu Foursquare. Proč ale dát šanci Gowalle před Foursquare? Narozdíl od Foursquare, který je založený na vzájemném soutěžení, je Gowalla spíše hrou pro zábavu obohacená o několik prvků, které ve Foursquare chybí. Na druhou stranu je s Gowallou těžší začít, neboť má velmi slabou podporu / nápovědu / tutorialy pro začátečníky. Nevýhodou také je, že Gowallu nezprovozníte na jakémkoliv telefonu (komplet služby má snad jen iPhone, za ním kulhá Android a další).

Gowalla

Nemá smysl sáhodlouze fungování Gowally popisovat, ostatně už byl napsán článek, který bych asi jen zbytečně opisovala. V tomto bodě se tedy nachvíli zastavte a přečtěte si článek Jakuba Čížka. (Myslím tím opravdu přečtěte, bez toho nemá smysl číst dál:)

Doplním jen pár drobností:

1. Při check in můžete nahrát k aktuálnímu spotu také fotografie (zatím pouze přímo na místě a funguje jen pro iPhone klienta).

2. V současné době nelze stamps uložené v kolekci vrátit zpět do oběhu, ale Gowalla slibuje, že tuto možnost v blízké době zprovozní.

3. Momentálně existuje přes sto obecných věcí, které můžete sbírat, vyměňovat a popř. ukládat do kolekcí.

4. Všechny vámi vytvořené spoty můžete dodatečně na internetu upravovat, např. upřesnit polohu na mapě (při vytváření spotu na mobilu to nebývá moc přesné, takže doporučuji).

5. Pokud je některý ze spotů špatně nazvaný / popsaný / lokalizovaný a vy ho např. chcete zařadit do svého tripu (výletu), napište si o nápravu superuserovi (super-uživatel) nebo na fórum.

6. Pokud zakládáte nové spoty, dejte si záležet. Kvalitní spoty se více zařazují do tripů a navíc je není nutné upravovat (a tím přidělávat práci dalším). O své spoty se starejte a aktualizujte je.

7. Zvažte dvojjazyčný název nebo popis spotu (záleží na tom, zda se jedná o turisticky známé místo nebo ne).

8. Pokud na některé místo položíte item (ne vyměníte), stanete se founderem. Pokud jste mezi prvními deseti, zobrazujete se vždy u daného spotu.

9.  A ještě přidám pár důležitých i zajímavých odkazů:

Foursquare vs Gowalla

Gowalla a knihovny?

Teď se dostávám k bodu svého článku, kde si spousta lidí řekně, že už vymýšlím blbosti a nevím coby. Pokud mezi ně patříte, dívím se, že vůbec čtete tento web. Následující řádky tedy patří nadšencům, kteří vidí jehlu v kupce sena a nikdy neházejí dopředu flintu do žita :-)

1. Vytvořte spot ve své knihovně, dejte o tom vědět čtenářům a lákejte je také tím, že budete pravidelně do knihovny umisťovat zajímavé item, které získáte během hry. Můžete to spojit i s geocachingem jako takovým. Poschovávejte po knihovně reálné věci a do popisu spotu v Gowalle dejte nápovědu, jak je najít.

2. Vytvořte maximum spotů v okolí - ale s rozumem! Ne každý roh a kanál potřebuje vlastní spot. (Pokud jste creator, můžete spot upravovat, aniž byste se museli obrátit na superusera).

3. Vytvářejte výlety! Nemusí jít zrovna o „sightseeing tour“, buďte originální! Udělejte výlet po hospůdkách, kde si můžete vklidu přečíst knihu (do popisu přidejte tipy z menu), zaměřte se na významného spisovatele vašeho kraje a vytvořte výlet, který s ním souvisí, je zrovna měsíč čtenářů? – vytvořte tématický výlet (existující spoty pak můžete zpět upravit do univerzální podoby).

4. Výlety v Gowalle mohou být i podstatou hry: projít co nejrychleji danou trasu, vyměnit maximum věcí, splnit všude úkol nebo se něco dozvědět, najít.

5. Už jste na toto téma měli v knihovně přednášku? Zkuste to (určitě to bude mladé zajímat víc, než setkání nad kronikou města s místním historikem)! Ale nedělejte jen tak ledajakou, zapojte ukázky, natočte video z terénu, najděte si vytvořené výlety v zahraničí atd.

PROBLÉM: Ačkoli žijeme v 21. století a řadíme se mezi poměrně vyspělé státy, není běžným standardem, že většina lidí vlastní tzv. „chytrý telefon“, což nám výrazně snižuje počty uživatelů podobných nástrojů, které vyžadují zejména mobilní internet a GPS. Ale do budoucna? Moje heslo zní: „Nikdy není na škodu být mezi prvními!“ (Buď se podobné nástroje rozjedou a budete mít náskok, a když ne? No a co, je to přece zábava!

http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png