Nacházíte se zde: Guerrilla Readers » Crowdsourcing – využijte svou komunitu

Využíváte své fanoušky na Facebooku k návrhu loga,  pro nápady na vylepšení, k řešení problémů,…? Ne? A proč ne?

Nejde přece o zneužívání. Jde o crowdsourcing.

Při crowdsourcingu dochází k zapojení komunity/davu do práce na projektu, nebo jde také o „najímání davu“. Komunity spolu dokáží efektivně komunikovat, sdílet nadšení, zájem a především produkovat, tedy vytvářet obsah. Proč toho tedy nevyužít?

Taková komunita dokáže celkem slušně konkurovat profesionálům co se kvality návrhu týče a její hlavní výhodou je zisk většího počtu návrhů za minimální náklady. Zadavatel si tak může vybrat a odměnit ty nejlepší na rozdíl od profesionálních firem, kterým by zaplatil za několik málo návrhů a pár konzultací vysokou sumu.

Rozdíl v kvalitě řešení problému je výrazný, ale dle statistik se v každé komunitě či davu nachází přibližně 80% pasivní většiny, 15% aktivních komentátorů a 5% tvůrčích, od kterých, pokud se zapojí, získává zadavatel návrhu nejlepší výsledky. „Důležité je chápat hodnotu všech uživatelů: dát tvůrčím lidem možnost věci vytvářet a nechat většinu, aby se ztotožnila (nebo neztotožnila) s podněty vytvořenými tvůrčí menšinou.“ [1] Toho dosáhneme například tím, že kreativní nápady těch tvůrčích necháme ohodnotit pasivní většinou.

Na tomto principu funguje již velké množství webových stránek, které tak nabízí služby komunity velkým firmám. Proč by knihovna (která takto ještě neučinila) takto nemohla využít fanoušky na své stránce na Facebooku? Stačí do statusu napsat váš problém a vypsat určitou odměnu za nejlepší návrh řešení (nějaká ta odměna od dodavatele se vždycky najde, například za zveřejnění jeho jména na vaší stránce). Vždy se nějaký fanoušek zapojí (ale buďme realističtí, čím větší počet fanoušků, tím vyšší je pravděpodobnost odezvy), ať už jen námětem nebo dokonce řešením. A kdo říká, že by to zrovna nemohl být nápad za milion?

Příklady webů, která poskytují služby crowdsourcingu:

Potřebujete navrhnout design? Ať už loga, vizitky, trička, webu, …? http://99designs.com/

Potřebujete sehnat levně téměř profesionální fotografie? http://www.istockphoto.com/

Potřebujete vyřešit problémy z oblasti přírodních věd? http://www.innocentive.com/

Potřebujete nové logo? http://logotournament.com/

1) CÍR, Jaroslav. Mechanický turek a spolutvorba. Perfect Crowd : Co-creation & Crowdsourcing [online]. 2009 [cit. 2010-01-03]. Dostupný z WWW: <http://www.perfectcrowd.cz/crowdsourcing/>.

http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/delicious_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/myspace_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png http://www.greaders.cz/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png